ОСББ

Проект сприяння у створенні та розвитку ОСББ у місті Києві

Житлово-комунальне питання на сьогоднішній день є одним із найбільш гострих питань міста. Очевидно, що організаційні принципи роботи та управління житлово-експлуатаційних організацій, є застарілими. Незадовільний  стан житлового фонду в місті Києві обумовлений перш за все відсутністю системних перетворень в даній сфері, та постійним недофінансуванням запланованих заходів щодо належного утримання, ремонту, реконструкції і модернізації житлового фонду.

Більшість мешканців столиці не мають реальної можливості здійснювати контроль за розподілом і використанням коштів, які вони сплачують за житлово-комунальні послуги. Виправити ситуацію можливо за умови самої активної участі мешканців і створенні ОСББ, як нової організаційної форми утримання житла, що значно краще відповідає реаліям сьогодення, тому, Громадська організація «Муніципальна ліга Києва» започатковує Проект сприяння у створенні та розвитку ОСББ у місті Києві.

Метою Проекту є створення організаційно-правових умов для створення, розвитку і сталого функціонування ОСББ, а також забезпечення права власників житла обирати виконавця послуг із обслуговування житлових будинків, впливати на якість утримання будинків та забезпечити вимоги мешканців щодо повноти житлових послуг.

Основні заходи Проекту:

·  Здійснення заходів по сприянню і розвитку ОСББ.

·  Здійснення просвітницької діяльності.

·  Надання правової допомоги у створенні ОСББ.

·  Консультування з поточних питань діяльності ОСББ.

·  Допомога у вирішенні юридичних спорів та налагодженні співпраці з органами          муніципальної влади виробниками та постачальниками житлово-комунальних послуг.

·  Міжнародна співпраця, акцепція європейського досвіду для побудови «міста майбутнього».

 

Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку.

Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) — це юридична особа, створена власниками квартир та нежитлових приміщень будинку для ефективного використання їхнього власного майна, а також утримання та використання неподільного загального майна.

Шляхом створення ОСББ пішли у свій час більшість східноєвропейських країн, адже  ОСББ – це єдиний ефективний власник будинку, який може управляти і приймати рішення щодо ремонту будинку, його модернізації, розпоряджатися прибудинковою територією, замовляти необхідні для утримання комунальні послуги, тощо.

ОСББ може бути створене у будинку будь-якої форми власності з числа тих, хто приватизував або придбав квартиру, а також власників нежилих приміщень.

Основними перевагами такої форми управління житловими будинками як ОСББ є:

– поява власника, який самостійно обирає обслуговуючі організації (з вивезення сміття чи проведення ремонтних робіт, тощо), або управлінську компанію, яку можуть змінити в разі надання нею неякісних житлово-комунальних послуг;

– здатність вирішувати загальні проблеми мешканців будинку, відстоювати їх інтереси та права в органах державної влади, стосунках з іншими юридичними особами, а також виступати позивачем у суді;

– можливість раціонального використання нежитлових приміщень (після прийняття будинку на свій баланс) шляхом передачі їх в оренду з направленням отриманих коштів на покращення технічного стану будинку;

– можливість для власників квартир самостійно формувати і встановлювати кошторис на експлуатацію і утримання будинку, самостійно обирати, складати штатний розклад та персональний склад працівників, котрі будуть обслуговувати будинок (консьєрж, сантехнік, бухгалтер, та інші) та встановлення їм плату за послуги;

–  зменшення витрат на житлово-комунальні послуги та підвищення їх якості;

–  можливість самостійно визначати терміни, черговість робіт і обсяги ремонту свого будинку;

– підвищення дисципліни платежів за отримані комунальні послуги, шляхом ефективного контролю за отриманням, розподілом та використанням грошових коштів, що спрямовуються на утримання  будинку та на оплату вартості житлово-комунальних послуг;

– підвищення відповідальності мешканців за технічний стан будинку;

– отримання права власності або права на користування прибудинковою територією, що захищає територію від появи небажаних споруд;

– можливість отримання кредиту з метою використання його на здійснення ремонту, покращення системи енергозбереження та теплопостачання, тощо.

Об’єднання є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між членами об’єднання.

Таким чином, в разі створення ОСББ мешканці отримують дієвий інструмент для поліпшення якості та повноти житлово-комунальних послуг, поліпшення стану свого будинку, прибудинкової території і якість проживання в ньому.